Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

HORLAMA VE UYKUDA NEFES DURMASI (UYKU APNESİ)

HORLAMA VE UYKUDA NEFES DURMASI (UYKU APNESİ)

Horlama nefes alma esnasında ses çıkmasıdır. Amam bundan daha önemli olan ise uykuda nefes durmasıdırki bunada Apne denir. Horlama komik değildir, umutsuz hiç değildir. Kendisi sosyal bir problem oluşturabildiği gibi ( Örneğin eşi rahatsız olabilir) Apne miktarı ile birlikte orantılı olarak ciddi sağlık problemlerinede yol açabilir.

Gece rahat uyuyamayan gerekli oksijenasyonu sağlayamayan kişiler gün içerisinde yorgun ve dikkatleri dağınık olurlar bu trafikte kazaları artmasına iş kazalarına kadar gider.Normal erişkin insanların en az %45′i zaman zaman horlamaktadır. %25′i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişmanlarda görülür ve yaşla birlikte her geçen gün artar. A.B.D. de 300 den fazla firma horlamaya karşı cihaz geliştirmiştir. Ancak bunların içersinde en sık kullanılanları ağız içi appareyleri  ve CPAP dene gece takılan solunum cihazlarıdır. Birde bazı durumlarda cerrahi gerekebilir

HORLAMANIN NEDENLERİ NELERDİR?

Dilin arkası ve yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölgedir. Bunlar birbirleri üstüne geldiğinde solunumla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır. Horlayan biri aşağıdaki problemlerden en az birine sahiptir.

  • Dil ve boğaz kasları tonusleri azalmıştır.
  • Boğazdaki dokuların aşırı büyük olması. Büyük bademcik ve geniz eti çocuklarda ,Şişman insanlarda kalın boyun dokusu, tümörlerde nadir olarak bu yolla horlama yapabilmektedir.
  • Yumuşak damak ve küçük dilin sarkık ve uzun olması
  • Burun tıkanıklığı olan kişi (allerji,deviasyon ,genizeti,sinüzit,burun etleri, septum deviasyonları,burun eğrilikleri

 

HORLAMA TEDAVİSİ

Horlamanin bir çok tipi tedavi edilebilir. Eriskin horlayan kisiler için asagida siralana önerilere uyulmalidir.

İyi bir adele tonusu kazanmak için sportif bir yasam biçimi seçilmeli.Horlayan kisiler uyku ilaçlari, sakinlestirici ve antihistaminik denilen allerji ilaçlarini uykudan önce almamali.Uykudan önce alkol almaktan ağır yemekten sakinmali.Asiri yorgunluktan sakinmali. Uykuda sirt üstü yatmak yerine yana yatmak tercih edilmeli. Eski bir öneri olarak pijama sirtina tenis topu dikmek hala faydali bir metot dur. Böylelikle sirt üstü uyumaya engel olunur.Yataginizin bas tarafi daha yukarida olacak sekilde tüm yataginiz yaklasik olarak 10 cm bir tarafa dogru çeviriniz. Her pozisyonda horlayan kisiler “agir horlayan” olarak isimlendirilir. Bu kisilerin yukaridaki önerilerden daha fazla yardima ihtiyaçlari vardir.

Horlamanin boyutu ve horlayan kisinin sagligini belirlemek açisindan uyku laboratuari çalismalari altın standarttır. Buna göre tedavinin modaliteside belirlenir.

Tedavi süphesiz taniya dayanir. Bu allerji veya enfeksiyon tedavisi gibi basit yada bademcik geniz eti veya burun bozukluklarinin cerrahi gerektirir biçimdedir.

Horlam cerrahisi yumuşak damak, dil kökü, küçük dil müdahelerinden trakeotomi yanı boğazdan delik açılmasına kadar gidebilir. Ağız çene yapısının düzeltme operasyonlarına kadar gidebilir

Hale hazırda CPAP uyku testi sonrasında orta ağır apnelerdeki ilk tedavi modalitesi olarak görülmektedir. Ancak CPAP uyum sağlamakte oldukça zordur.

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website